Sty 4, 2016

Opublikowany by w Bez kategorii | 0 Comments

Jak mądrze zdobywać wiedzę w Internecie

Jak mądrze zdobywać wiedzę w Internecie

Internet jest przepastnym i nieskończonym źródłem wiedzy. Jak zdobywać ją w sposób właściwy i mądry?

Wraz z pojawieniem się globalnej sieci tradycyjna edukacja stopniowo odchodzi do lamusa. Młodzież coraz chętniej uczy się, korzystając ze źródeł internetowych, stopniowo ignorując tradycyjne sposoby zdobywania wiedzy. Jednakże poza dużą ofertą wartościowych materiałów Internet oferuje również całą masę nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji. Nauczyciele prowadzący lekcje coraz częściej opowiadają o sytuacjach, gdzie przygotowywane przez uczniów referaty mają bardzo niską wartość merytoryczną. Co więcej, coraz mniej uczniów i studentów potrafi korzystać ze słowników i książkowych materiałów naukowych. Dlatego młodzież korzystająca z Internetu podczas nauki powinna pamiętać o sprawdzeniu nie tylko jednego, ale wielu źródeł podanych w sieci. Właśnie w ten sposób bardziej doświadczeni użytkownicy sieci są w stanie zweryfikować zdobywane w Internecie informacje. Warto również pamiętać, że, szczególnie pisząc prace licencjackie i magisterskie, trzeba podawać dokładny opis bibliograficzny źródeł, z których korzystaliśmy. Jeżeli o tym zapomnimy, możemy nawet zostać posądzeni o plagiat.

Mądre zdobywanie wiedzy w Internecie to również świadomość, że wiedza w nim zawarta, nie zawsze musi być specjalistyczna. Jeżeli pragniemy pogłębić znajomość interesującego nas zagadnienia warto udać się do biblioteki.

Korzystając z Internetu, warto pomyśleć o nauce języka obcego. Istnieje bowiem tak wiele źródeł w postaci stron zawierających wiedzę z zakresu gramatyki, słowników internetowych i filmów prezentujących poprawną wymowę, że warto z nich skorzystać podczas nauki obcego języka.

Mądre korzystanie z Internetu pozwala więc na zdobywanie wiedzy i umiejętności niekiedy nawet bardzo wysokiej jakości, ale może również stanowić wstęp do dalszych, bardziej tradycyjnych poszukiwań.

Comments are closed.